ORIENT STAR RE-AU0114E Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
This Orient Star watch has a 38.5 mm stainless steel case that houses a Cal.F6N43 automatic movement. The watch is fitted with a stainless steel strap and is 10 ATM water resistant.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Green gradation
Specifications
| Model No. | Ā RE-AU0114E |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mmĀ |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT STAR RE-AU0114E Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
ORIENT STAR RE-AU0114E Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
This Orient Star watch has a 38.5 mm stainless steel case that houses a Cal.F6N43 automatic movement. The watch is fitted with a stainless steel strap and is 10 ATM water resistant.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Green gradation
Specifications
| Model No. | Ā RE-AU0114E |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mmĀ |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $871.34
-65%$871.34
$304.97Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Orient Star watch has a 38.5 mm stainless steel case that houses a Cal.F6N43 automatic movement. The watch is fitted with a stainless steel strap and is 10 ATM water resistant.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Green gradation
Specifications
| Model No. | Ā RE-AU0114E |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mmĀ |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button |
| WARRANTY | 1 Year |






















