ORIENT STAR RE-AU0404N Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
It is a practical yet simple timepiece with urban refinements which elude the essence of ORIENT STAR. It features a strong, sporty 42-mm case, a simple, clear and easy to read dial, and in-house automatic movement with 50-hour power reserve.
Specifications
| Model No. | RE-AU0404N |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Grey |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Slider |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT STAR RE-AU0404N Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT STAR RE-AU0404N Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
It is a practical yet simple timepiece with urban refinements which elude the essence of ORIENT STAR. It features a strong, sporty 42-mm case, a simple, clear and easy to read dial, and in-house automatic movement with 50-hour power reserve.
Specifications
| Model No. | RE-AU0404N |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Grey |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Slider |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $856.36
-65%$856.36
$299.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It is a practical yet simple timepiece with urban refinements which elude the essence of ORIENT STAR. It features a strong, sporty 42-mm case, a simple, clear and easy to read dial, and in-house automatic movement with 50-hour power reserve.
Specifications
| Model No. | RE-AU0404N |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Grey |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Slider |
| WARRANTY | 1 Year |




















