ORIENT STAR RE-AU0405E Contemporary Gents Metal Bracelet Strap Watch
It is a practical yet simple timepiece with urban refinements which elude the essence of ORIENT STAR. It features a strong, sporty 42-mm case, a simple, clear and easy to read dial, and in-house automatic movement with 50-hour power reserve.
Specifications
| Model No. | RE-AU0405E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 200m |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Golden |
| Case size | 42 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | 2 Tone |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT STAR RE-AU0405E Contemporary Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT STAR RE-AU0405E Contemporary Gents Metal Bracelet Strap Watch
It is a practical yet simple timepiece with urban refinements which elude the essence of ORIENT STAR. It features a strong, sporty 42-mm case, a simple, clear and easy to read dial, and in-house automatic movement with 50-hour power reserve.
Specifications
| Model No. | RE-AU0405E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 200m |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Golden |
| Case size | 42 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | 2 Tone |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $982.98
-65%$982.98
$344.04Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It is a practical yet simple timepiece with urban refinements which elude the essence of ORIENT STAR. It features a strong, sporty 42-mm case, a simple, clear and easy to read dial, and in-house automatic movement with 50-hour power reserve.
Specifications
| Model No. | RE-AU0405E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 200m |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Golden |
| Case size | 42 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | 2 Tone |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 year |




















