ORIENT STAR RE-AU0113Y Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
This Orient watch has a case made of stainless steel with a diameter of 38.5 mm and is fitted with a leather band. Inside the case lies a Seiko Instruments Inc. movement and the watch features a Sapphire crystal.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Brown
Specifications
| Model No. | RE-AU0113Y |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Brown |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT STAR RE-AU0113Y Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
ORIENT STAR RE-AU0113Y Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
This Orient watch has a case made of stainless steel with a diameter of 38.5 mm and is fitted with a leather band. Inside the case lies a Seiko Instruments Inc. movement and the watch features a Sapphire crystal.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Brown
Specifications
| Model No. | RE-AU0113Y |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Brown |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $810.07
-65%$810.07
$283.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Orient watch has a case made of stainless steel with a diameter of 38.5 mm and is fitted with a leather band. Inside the case lies a Seiko Instruments Inc. movement and the watch features a Sapphire crystal.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Brown
Specifications
| Model No. | RE-AU0113Y |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Brown |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button |
| WARRANTY | 1 Year |






















