ORIENT STAR RE-AU0110N00B Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
This model features celebrate the subdued charm of earthy colours. The grey dial evoking inorganic simplicity of rocks, high level of quality achieved through the sapphire crystal with anti-reflective coating, edgy case that combines hairline and mirror finishes, and SUS316L stainless steel metal bracelet.Ā
Also, this model is equipped with automatic in-house calibre F6N43 providing stable high accuracy of +25 seconds to ā15 seconds per day and a 50-hour power reserve, make them highly practical watches for daily use.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Grey
Specifications
| Model No. | Ā RE-AU0110N00B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Grey |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 38.5mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Pusher 3-folded |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT STAR RE-AU0110N00B Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
ORIENT STAR RE-AU0110N00B Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
This model features celebrate the subdued charm of earthy colours. The grey dial evoking inorganic simplicity of rocks, high level of quality achieved through the sapphire crystal with anti-reflective coating, edgy case that combines hairline and mirror finishes, and SUS316L stainless steel metal bracelet.Ā
Also, this model is equipped with automatic in-house calibre F6N43 providing stable high accuracy of +25 seconds to ā15 seconds per day and a 50-hour power reserve, make them highly practical watches for daily use.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Grey
Specifications
| Model No. | Ā RE-AU0110N00B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Grey |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 38.5mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Pusher 3-folded |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $829.14
-65%$829.14
$290.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This model features celebrate the subdued charm of earthy colours. The grey dial evoking inorganic simplicity of rocks, high level of quality achieved through the sapphire crystal with anti-reflective coating, edgy case that combines hairline and mirror finishes, and SUS316L stainless steel metal bracelet.Ā
Also, this model is equipped with automatic in-house calibre F6N43 providing stable high accuracy of +25 seconds to ā15 seconds per day and a 50-hour power reserve, make them highly practical watches for daily use.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Grey
Specifications
| Model No. | Ā RE-AU0110N00B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Grey |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 38.5mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Pusher 3-folded |
| WARRANTY | 1 year |






















