ORIENT STAR RE-AU0107E Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
This model features celebrate the subdued charm of earthy colours. The green dial expressing leaves on a tree, high level of quality achieved through the sapphire crystal with anti-reflective coating, edgy case that combines hairline and mirror finishes, and SUS316L stainless steel metal bracelet.Ā
Also, this model is equipped with automatic in-house calibre F6N43 providing stable high accuracy of +25 seconds to ā15 seconds per day and a 50-hour power reserve, make them highly practical watches for daily use.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Green
Specifications
| Model No. | Ā OW-RE-AU0107E |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mmĀ |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Pusher 3-folded |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT STAR RE-AU0107E Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
ORIENT STAR RE-AU0107E Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm
This model features celebrate the subdued charm of earthy colours. The green dial expressing leaves on a tree, high level of quality achieved through the sapphire crystal with anti-reflective coating, edgy case that combines hairline and mirror finishes, and SUS316L stainless steel metal bracelet.Ā
Also, this model is equipped with automatic in-house calibre F6N43 providing stable high accuracy of +25 seconds to ā15 seconds per day and a 50-hour power reserve, make them highly practical watches for daily use.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Green
Specifications
| Model No. | Ā OW-RE-AU0107E |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mmĀ |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Pusher 3-folded |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $829.14
-65%$829.14
$290.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This model features celebrate the subdued charm of earthy colours. The green dial expressing leaves on a tree, high level of quality achieved through the sapphire crystal with anti-reflective coating, edgy case that combines hairline and mirror finishes, and SUS316L stainless steel metal bracelet.Ā
Also, this model is equipped with automatic in-house calibre F6N43 providing stable high accuracy of +25 seconds to ā15 seconds per day and a 50-hour power reserve, make them highly practical watches for daily use.
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 10bar(100m)
- Dial colour: Green
Specifications
| Model No. | Ā OW-RE-AU0107E |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mmĀ |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Pusher 3-folded |
| WARRANTY | 1 Year |






















