ORIENT RA-KV0403S Chronograph Classic Quartz Gents Leather Strap Watch
This sophisticated ORIENT 42.4mm, quartz watch features a stainless steel case, white dial and leather band. Enhancing the watch’s elegant design are sub-dials for 24 o'clock hand at 3 o'clock position, second hand for chronograph at 6 o'clock position and chronograph integration minute hand at 9 o'clock position. It supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-KV0403S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.4 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-KV0403S Chronograph Classic Quartz Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-KV0403S Chronograph Classic Quartz Gents Leather Strap Watch
This sophisticated ORIENT 42.4mm, quartz watch features a stainless steel case, white dial and leather band. Enhancing the watch’s elegant design are sub-dials for 24 o'clock hand at 3 o'clock position, second hand for chronograph at 6 o'clock position and chronograph integration minute hand at 9 o'clock position. It supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-KV0403S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.4 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $401.63
-65%$401.63
$140.57Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated ORIENT 42.4mm, quartz watch features a stainless steel case, white dial and leather band. Enhancing the watch’s elegant design are sub-dials for 24 o'clock hand at 3 o'clock position, second hand for chronograph at 6 o'clock position and chronograph integration minute hand at 9 o'clock position. It supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-KV0403S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.4 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |














