ORIENT RA-KV0402S Chronograph Classic Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
Description
This sophisticated ORIENT 42.4mm, quartz watch features a stainless steel case, white dial and metal mesh band. Enhancing the watch’s elegant design are sub-dials for 24 o'clock hand at 3 o'clock position, second hand for chronograph at 6 o'clock position and chronograph integration minute hand at 9 o'clock position. It supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-KV0402S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | N/A |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 48.00mm |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Band Material | Metal Bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Slider |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-KV0402S Chronograph Classic Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-KV0402S Chronograph Classic Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
Description
This sophisticated ORIENT 42.4mm, quartz watch features a stainless steel case, white dial and metal mesh band. Enhancing the watch’s elegant design are sub-dials for 24 o'clock hand at 3 o'clock position, second hand for chronograph at 6 o'clock position and chronograph integration minute hand at 9 o'clock position. It supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-KV0402S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | N/A |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 48.00mm |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Band Material | Metal Bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Slider |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This sophisticated ORIENT 42.4mm, quartz watch features a stainless steel case, white dial and metal mesh band. Enhancing the watch’s elegant design are sub-dials for 24 o'clock hand at 3 o'clock position, second hand for chronograph at 6 o'clock position and chronograph integration minute hand at 9 o'clock position. It supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-KV0402S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | N/A |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 48.00mm |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Band Material | Metal Bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Slider |
| WARRANTY | 1 year |













