ORIENT RA-AS0103A Sun & Moon Open Heart Classic Automatic Gents Leather Strap Watch
The Sun & Moon function illustrates the change of day to night on a 24-hour rotating disk, and the semi skeleton creates the classical style.Featuring a slimmed-down case, domed crystal evoking vintage style and warmth, and a dial combining a beautiful mother-of-pearl with bar indices, it has been reborn with simple new styling.
Specifications
| Model No. | RA-AS0103A |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Blue |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AS0103A Sun & Moon Open Heart Classic Automatic Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-AS0103A Sun & Moon Open Heart Classic Automatic Gents Leather Strap Watch
The Sun & Moon function illustrates the change of day to night on a 24-hour rotating disk, and the semi skeleton creates the classical style.Featuring a slimmed-down case, domed crystal evoking vintage style and warmth, and a dial combining a beautiful mother-of-pearl with bar indices, it has been reborn with simple new styling.
Specifications
| Model No. | RA-AS0103A |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Blue |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Sun & Moon function illustrates the change of day to night on a 24-hour rotating disk, and the semi skeleton creates the classical style.Featuring a slimmed-down case, domed crystal evoking vintage style and warmth, and a dial combining a beautiful mother-of-pearl with bar indices, it has been reborn with simple new styling.
Specifications
| Model No. | RA-AS0103A |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Blue |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |














