ORIENT RA-AS0011S Sun and Moon with Open Heart Classic Automatic Gents Leather Strap Watch
This stylish mechanical watch from our popular Sun & Moon Semi-Skeleton series showcases a blend of classic style with hints of contemporary design. The signature Sun & Moon subdial at 6 o’clock and semi-skeleton view at 9 o’clock are set in an elegant silver dial, framed in a stainless steel case and curved sapphire crystal glass. The black leather band, silver roman numeral hour markings and leaf hands enhance the classic allure of the timepiece. The RA-AS0005S supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AS0011S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39.9mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Deployant |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT RA-AS0011S Sun and Moon with Open Heart Classic Automatic Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-AS0011S Sun and Moon with Open Heart Classic Automatic Gents Leather Strap Watch
This stylish mechanical watch from our popular Sun & Moon Semi-Skeleton series showcases a blend of classic style with hints of contemporary design. The signature Sun & Moon subdial at 6 o’clock and semi-skeleton view at 9 o’clock are set in an elegant silver dial, framed in a stainless steel case and curved sapphire crystal glass. The black leather band, silver roman numeral hour markings and leaf hands enhance the classic allure of the timepiece. The RA-AS0005S supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AS0011S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39.9mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Deployant |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $683.46
-65%$683.46
$239.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish mechanical watch from our popular Sun & Moon Semi-Skeleton series showcases a blend of classic style with hints of contemporary design. The signature Sun & Moon subdial at 6 o’clock and semi-skeleton view at 9 o’clock are set in an elegant silver dial, framed in a stainless steel case and curved sapphire crystal glass. The black leather band, silver roman numeral hour markings and leaf hands enhance the classic allure of the timepiece. The RA-AS0005S supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AS0011S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39.9mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Deployant |
| WARRANTY | 1 year |














