ORIENT RA-AS0009S Mechanical Classic Watch, Leather Strap - 42.0mm
This stylish mechanical watch from our popular Semi Skeleton series showcases a combination of contemporary design with hints of classic style. This models feature a day and night display with sun and moon design showing the passing of time with a sun and moon disk that rotates once every 24-hours. The signature day and night display subdial at 6 o’clock and semi-skeleton view at 9 o’clock are set in a bold black dial, framed in a stainless steel case and curved sapphire crystal glass.Â
- Case size (3H-9H): 42.0mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No. | Â RA-AS0009S |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m (5bar) |
| Dial Color | Ivory |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | rose gold |
| Case size | 42.0mm |
| Glass Material | - |
| Band Material | brown leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | deployant |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns






ORIENT RA-AS0009S Mechanical Classic Watch, Leather Strap - 42.0mm
ORIENT RA-AS0009S Mechanical Classic Watch, Leather Strap - 42.0mm
This stylish mechanical watch from our popular Semi Skeleton series showcases a combination of contemporary design with hints of classic style. This models feature a day and night display with sun and moon design showing the passing of time with a sun and moon disk that rotates once every 24-hours. The signature day and night display subdial at 6 o’clock and semi-skeleton view at 9 o’clock are set in a bold black dial, framed in a stainless steel case and curved sapphire crystal glass.Â
- Case size (3H-9H): 42.0mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No. | Â RA-AS0009S |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m (5bar) |
| Dial Color | Ivory |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | rose gold |
| Case size | 42.0mm |
| Glass Material | - |
| Band Material | brown leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | deployant |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $861.81
-65%$861.81
$301.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish mechanical watch from our popular Semi Skeleton series showcases a combination of contemporary design with hints of classic style. This models feature a day and night display with sun and moon design showing the passing of time with a sun and moon disk that rotates once every 24-hours. The signature day and night display subdial at 6 o’clock and semi-skeleton view at 9 o’clock are set in a bold black dial, framed in a stainless steel case and curved sapphire crystal glass.Â
- Case size (3H-9H): 42.0mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No. | Â RA-AS0009S |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m (5bar) |
| Dial Color | Ivory |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | rose gold |
| Case size | 42.0mm |
| Glass Material | - |
| Band Material | brown leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | deployant |
| WARRANTY | 1 Year |














