ORIENT RA-AS0008B Sun and Moon with Open Heart Classic Automatic Gents Stainless Steel Strap Watch
This stylish mechanical watch from our popular Sun & Moon Semi-Skeleton series showcases a combination of contemporary design with hints of classic style. The signature Sun & Moon subdial at 6 o’clock and semi-skeleton view at 9 o’clock are set in a bold black dial, framed in a stainless steel case and curved sapphire crystal glass. This sophisticated timepiece also features silver roman numeral hour markings, stylish silver leaf hands and a classic silver band. The RA-AS0002B supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AS0008B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.0mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AS0008B Sun and Moon with Open Heart Classic Automatic Gents Stainless Steel Strap Watch
ORIENT RA-AS0008B Sun and Moon with Open Heart Classic Automatic Gents Stainless Steel Strap Watch
This stylish mechanical watch from our popular Sun & Moon Semi-Skeleton series showcases a combination of contemporary design with hints of classic style. The signature Sun & Moon subdial at 6 o’clock and semi-skeleton view at 9 o’clock are set in a bold black dial, framed in a stainless steel case and curved sapphire crystal glass. This sophisticated timepiece also features silver roman numeral hour markings, stylish silver leaf hands and a classic silver band. The RA-AS0002B supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AS0008B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.0mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish mechanical watch from our popular Sun & Moon Semi-Skeleton series showcases a combination of contemporary design with hints of classic style. The signature Sun & Moon subdial at 6 o’clock and semi-skeleton view at 9 o’clock are set in a bold black dial, framed in a stainless steel case and curved sapphire crystal glass. This sophisticated timepiece also features silver roman numeral hour markings, stylish silver leaf hands and a classic silver band. The RA-AS0002B supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AS0008B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.0mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold |
| WARRANTY | 1 year |














