ORIENT RA-AK00008S Sun & Moon Classic Automatic Gents Leather Strap Watch
Description
This classic ORIENT 42.5mm mechanical watch showcases a stainless steel case and crocodile textured band with a stylish black dial. Complementing its sophisticated design are attractive white hands and roman numeral hour markers, individual apertures for date, day, and sun and moon tracking. A hand-wound crown with automatic self-winding functionality completes the watch's alluring design. The RA-AK0010B is protected by sapphire glass and supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AK00008S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 42.5 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Deployant |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





ORIENT RA-AK00008S Sun & Moon Classic Automatic Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-AK00008S Sun & Moon Classic Automatic Gents Leather Strap Watch
Description
This classic ORIENT 42.5mm mechanical watch showcases a stainless steel case and crocodile textured band with a stylish black dial. Complementing its sophisticated design are attractive white hands and roman numeral hour markers, individual apertures for date, day, and sun and moon tracking. A hand-wound crown with automatic self-winding functionality completes the watch's alluring design. The RA-AK0010B is protected by sapphire glass and supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AK00008S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 42.5 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Deployant |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $746.09
-65%$746.09
$261.13Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This classic ORIENT 42.5mm mechanical watch showcases a stainless steel case and crocodile textured band with a stylish black dial. Complementing its sophisticated design are attractive white hands and roman numeral hour markers, individual apertures for date, day, and sun and moon tracking. A hand-wound crown with automatic self-winding functionality completes the watch's alluring design. The RA-AK0010B is protected by sapphire glass and supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AK00008S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 42.5 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Deployant |
| WARRANTY | 1 year |














