ORIENT RA-AC0025N Mechanical Classic Watch, Leather Strap - 40.5mm
The Bambino Style is known for its traditional classical curved dial, a domed glass with a retro feel and delicate case design with slender lugs. The first beige dial with sunburst finishing, silver-coloured roman numerals and pink gold-coloured hands, carefully colour co-ordinated to complement the nuanced dial colours, transforming the traditionally classical Bambino Style watch into a fashionable timepiece.
- Case size (3H-9H): 40.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 3bar(30m)
- Dial colour: Beige
Specifications
| Model No. | OW-RA-AC0025N |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Beige |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 40.5mm |
| Glass Material | Crystal |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Calf Leather |
| Strap Closure | Buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT RA-AC0025N Mechanical Classic Watch, Leather Strap - 40.5mm
ORIENT RA-AC0025N Mechanical Classic Watch, Leather Strap - 40.5mm
The Bambino Style is known for its traditional classical curved dial, a domed glass with a retro feel and delicate case design with slender lugs. The first beige dial with sunburst finishing, silver-coloured roman numerals and pink gold-coloured hands, carefully colour co-ordinated to complement the nuanced dial colours, transforming the traditionally classical Bambino Style watch into a fashionable timepiece.
- Case size (3H-9H): 40.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 3bar(30m)
- Dial colour: Beige
Specifications
| Model No. | OW-RA-AC0025N |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Beige |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 40.5mm |
| Glass Material | Crystal |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Calf Leather |
| Strap Closure | Buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $462.90
-65%$462.90
$162.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Bambino Style is known for its traditional classical curved dial, a domed glass with a retro feel and delicate case design with slender lugs. The first beige dial with sunburst finishing, silver-coloured roman numerals and pink gold-coloured hands, carefully colour co-ordinated to complement the nuanced dial colours, transforming the traditionally classical Bambino Style watch into a fashionable timepiece.
- Case size (3H-9H): 40.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 3bar(30m)
- Dial colour: Beige
Specifications
| Model No. | OW-RA-AC0025N |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Beige |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 40.5mm |
| Glass Material | Crystal |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Calf Leather |
| Strap Closure | Buckle |
| WARRANTY | 1 year |














