ORIENT GW0100FW Quartz Classic Watch Leather Strap
This elegant ORIENT 38mm quartz watch showcases a stainless steel gold case, white dial, and crocodile textured classic band. Notable features of sophistication include a convenient date aperture at the 6 oāclock position, tastefully designed black roman numeral hour markers, black hands, and sapphire glass for additional protection. The GW0100FW supports 50 meters of water resistance.Ā
Specifications
| Model No. | GW0100FW |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | - |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 38 |
| Glass Material | Sapphire crystal glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT GW0100FW Quartz Classic Watch Leather Strap
ORIENT GW0100FW Quartz Classic Watch Leather Strap
This elegant ORIENT 38mm quartz watch showcases a stainless steel gold case, white dial, and crocodile textured classic band. Notable features of sophistication include a convenient date aperture at the 6 oāclock position, tastefully designed black roman numeral hour markers, black hands, and sapphire glass for additional protection. The GW0100FW supports 50 meters of water resistance.Ā
Specifications
| Model No. | GW0100FW |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | - |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 38 |
| Glass Material | Sapphire crystal glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $214.43
-65%$214.43
$75.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This elegant ORIENT 38mm quartz watch showcases a stainless steel gold case, white dial, and crocodile textured classic band. Notable features of sophistication include a convenient date aperture at the 6 oāclock position, tastefully designed black roman numeral hour markers, black hands, and sapphire glass for additional protection. The GW0100FW supports 50 meters of water resistance.Ā
Specifications
| Model No. | GW0100FW |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | - |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 38 |
| Glass Material | Sapphire crystal glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |














