ORIENT GW0100CW Quartz Classic Leather Strap Watch
The elegant ORIENT 38mm quartz watch features a stainless steel rose gold case, white dial, and crocodile textured classic band. Distinguished features of sophistication include stick-style hour markers, rose gold hands, and a convenient date aperture at the 6 oāclock position. The GW0100CW is designed with sapphire glass for additional protection and supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | GW0100CW |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | - |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Rose gold |
| Case size | 38 |
| Glass Material | Sapphire crystal glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT GW0100CW Quartz Classic Leather Strap Watch
ORIENT GW0100CW Quartz Classic Leather Strap Watch
The elegant ORIENT 38mm quartz watch features a stainless steel rose gold case, white dial, and crocodile textured classic band. Distinguished features of sophistication include stick-style hour markers, rose gold hands, and a convenient date aperture at the 6 oāclock position. The GW0100CW is designed with sapphire glass for additional protection and supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | GW0100CW |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | - |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Rose gold |
| Case size | 38 |
| Glass Material | Sapphire crystal glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $118.18
-65%$118.18
$41.36Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The elegant ORIENT 38mm quartz watch features a stainless steel rose gold case, white dial, and crocodile textured classic band. Distinguished features of sophistication include stick-style hour markers, rose gold hands, and a convenient date aperture at the 6 oāclock position. The GW0100CW is designed with sapphire glass for additional protection and supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | GW0100CW |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | - |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Rose gold |
| Case size | 38 |
| Glass Material | Sapphire crystal glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |














