Orient Bambino RA-AC0037R Arabic Numerals Red Dial Leather Strap Watch - 40.5mm
The Orient Bambino is the definitive choice for an affordable, high-quality dress watch. This specific model, the RA-AC0037R, stands out with a deep, mesmerizing red sunburst dial paired with highly sought-after Arabic numeral indices. Itās a sophisticated timepiece that balances vintage charm with a bold, modern color palette.
Specifications
| Model No. | RA-BB0004Y |
|---|---|
| Target Group | Men'sĀ |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color |
Bordeaux |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.4 mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin BuckleĀ |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



Orient Bambino RA-AC0037R Arabic Numerals Red Dial Leather Strap Watch - 40.5mm
Orient Bambino RA-AC0037R Arabic Numerals Red Dial Leather Strap Watch - 40.5mm
The Orient Bambino is the definitive choice for an affordable, high-quality dress watch. This specific model, the RA-AC0037R, stands out with a deep, mesmerizing red sunburst dial paired with highly sought-after Arabic numeral indices. Itās a sophisticated timepiece that balances vintage charm with a bold, modern color palette.
Specifications
| Model No. | RA-BB0004Y |
|---|---|
| Target Group | Men'sĀ |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color |
Bordeaux |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.4 mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin BuckleĀ |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $510.55
-65%$510.55
$178.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Orient Bambino is the definitive choice for an affordable, high-quality dress watch. This specific model, the RA-AC0037R, stands out with a deep, mesmerizing red sunburst dial paired with highly sought-after Arabic numeral indices. Itās a sophisticated timepiece that balances vintage charm with a bold, modern color palette.
Specifications
| Model No. | RA-BB0004Y |
|---|---|
| Target Group | Men'sĀ |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color |
Bordeaux |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.4 mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin BuckleĀ |
| WARRANTY | 1 year |







