Orient Bambino RA-AC0035E Arabic Numerals Green Dial Leather Strap Watch - 40.5mm
The Orient Bambino RA-AC0035E is a stunning departure from traditional dress watch palettes. Part of the esteemed Version 2 series, this model pairs the vintage charm of a domed crystal with a captivating emerald green sunburst dial. The rare inclusion of Arabic numeral indices adds a level of sophistication that makes this timepiece a standout in any collection. Whether you are in the boardroom or at a gala, the RA-AC0035E offers an unparalleled blend of Japanese precision and timeless style.
Specifications
| Model No. | RA-AC0035E |
|---|---|
| Target Group | Men'sĀ |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color |
GreenĀ |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.5 mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin BuckleĀ |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns





Orient Bambino RA-AC0035E Arabic Numerals Green Dial Leather Strap Watch - 40.5mm
Orient Bambino RA-AC0035E Arabic Numerals Green Dial Leather Strap Watch - 40.5mm
The Orient Bambino RA-AC0035E is a stunning departure from traditional dress watch palettes. Part of the esteemed Version 2 series, this model pairs the vintage charm of a domed crystal with a captivating emerald green sunburst dial. The rare inclusion of Arabic numeral indices adds a level of sophistication that makes this timepiece a standout in any collection. Whether you are in the boardroom or at a gala, the RA-AC0035E offers an unparalleled blend of Japanese precision and timeless style.
Specifications
| Model No. | RA-AC0035E |
|---|---|
| Target Group | Men'sĀ |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color |
GreenĀ |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.5 mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin BuckleĀ |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $510.55
-65%$510.55
$178.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Orient Bambino RA-AC0035E is a stunning departure from traditional dress watch palettes. Part of the esteemed Version 2 series, this model pairs the vintage charm of a domed crystal with a captivating emerald green sunburst dial. The rare inclusion of Arabic numeral indices adds a level of sophistication that makes this timepiece a standout in any collection. Whether you are in the boardroom or at a gala, the RA-AC0035E offers an unparalleled blend of Japanese precision and timeless style.
Specifications
| Model No. | RA-AC0035E |
|---|---|
| Target Group | Men'sĀ |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color |
GreenĀ |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.5 mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin BuckleĀ |
| WARRANTY | 1 year |







