ORIENT AC08002F Classic Automatic Leather Strap Watch
This sophisticated ORIENT 42mm mechanical watch is one of ORIENTās best-selling watches, featuring an elegant stainless steel gold case, green dial, and crocodile textured band. Enhancing its professional aesthetic are sophisticated gold hour markers, a convenient date aperture, and a gold hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The contemporary AC08002F supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | AC08002F |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 42 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT AC08002F Classic Automatic Leather Strap Watch
ORIENT AC08002F Classic Automatic Leather Strap Watch
This sophisticated ORIENT 42mm mechanical watch is one of ORIENTās best-selling watches, featuring an elegant stainless steel gold case, green dial, and crocodile textured band. Enhancing its professional aesthetic are sophisticated gold hour markers, a convenient date aperture, and a gold hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The contemporary AC08002F supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | AC08002F |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 42 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated ORIENT 42mm mechanical watch is one of ORIENTās best-selling watches, featuring an elegant stainless steel gold case, green dial, and crocodile textured band. Enhancing its professional aesthetic are sophisticated gold hour markers, a convenient date aperture, and a gold hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The contemporary AC08002F supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | AC08002F |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 42 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |














