ORIENT TAC08001T0 Classic Automatic Leather Strap Watch
This sophisticated 42mm mechanical watch is one of ORIENTās best sellers, featuring an elegant stainless steel rose gold case, brown dial, and crocodile textured band. Enhancing its professional aesthetic are sophisticated rose gold hour markers, a convenient date aperture, and a rose gold hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The contemporary AC08001T supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | TAC08001T0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Brown |
| Case size | 42 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT TAC08001T0 Classic Automatic Leather Strap Watch
ORIENT TAC08001T0 Classic Automatic Leather Strap Watch
This sophisticated 42mm mechanical watch is one of ORIENTās best sellers, featuring an elegant stainless steel rose gold case, brown dial, and crocodile textured band. Enhancing its professional aesthetic are sophisticated rose gold hour markers, a convenient date aperture, and a rose gold hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The contemporary AC08001T supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | TAC08001T0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Brown |
| Case size | 42 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $469.71
-65%$469.71
$164.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated 42mm mechanical watch is one of ORIENTās best sellers, featuring an elegant stainless steel rose gold case, brown dial, and crocodile textured band. Enhancing its professional aesthetic are sophisticated rose gold hour markers, a convenient date aperture, and a rose gold hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The contemporary AC08001T supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | TAC08001T0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Brown |
| Case size | 42 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |














