ORIENT TAC0000DB0 Classic Automatic Leather Strap Watch
This classic ORIENT 40.5mm mechanical watch features a sophisticated stainless steel case, sleek dark gray dial, a convenient date aperture, and a classic leather band. Enhancing its professional aesthetic is an elegantly refined chapter ring, stylish dark gray hands, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The confident AC0000CA supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | TAC0000DB0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Dark Grey |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.5 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT TAC0000DB0 Classic Automatic Leather Strap Watch
ORIENT TAC0000DB0 Classic Automatic Leather Strap Watch
This classic ORIENT 40.5mm mechanical watch features a sophisticated stainless steel case, sleek dark gray dial, a convenient date aperture, and a classic leather band. Enhancing its professional aesthetic is an elegantly refined chapter ring, stylish dark gray hands, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The confident AC0000CA supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | TAC0000DB0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Dark Grey |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.5 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $307.83
-65%$307.83
$107.74Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This classic ORIENT 40.5mm mechanical watch features a sophisticated stainless steel case, sleek dark gray dial, a convenient date aperture, and a classic leather band. Enhancing its professional aesthetic is an elegantly refined chapter ring, stylish dark gray hands, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The confident AC0000CA supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | TAC0000DB0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Dark Grey |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.5 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |














