ORIENT TAC00009N0 Mechanical Classic Watch Leather Strap
This sophisticated ORIENT 40.5mm mechanical watch showcases an elegant stainless steel case, cream yellow dial, and crocodile textured leather band. Completing its classic aesthetic are stylish blue hands and tastefully placed roman numeral hour markers, a convenient date aperture, a detailed chapter ring, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The elegant AC00009N supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | TAC00009N0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Ivory |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.5 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT TAC00009N0 Mechanical Classic Watch Leather Strap
ORIENT TAC00009N0 Mechanical Classic Watch Leather Strap
This sophisticated ORIENT 40.5mm mechanical watch showcases an elegant stainless steel case, cream yellow dial, and crocodile textured leather band. Completing its classic aesthetic are stylish blue hands and tastefully placed roman numeral hour markers, a convenient date aperture, a detailed chapter ring, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The elegant AC00009N supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | TAC00009N0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Ivory |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.5 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated ORIENT 40.5mm mechanical watch showcases an elegant stainless steel case, cream yellow dial, and crocodile textured leather band. Completing its classic aesthetic are stylish blue hands and tastefully placed roman numeral hour markers, a convenient date aperture, a detailed chapter ring, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The elegant AC00009N supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | TAC00009N0 |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Ivory |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.5 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |














