ORIENT AC00001B Mechanical Classic Watch Leather Strap
This elegant ORIENT 40.5mm mechanical watch features a sophisticated stainless steel rose gold case, black dial, and crocodile textured leather band. Enhancing its professional aesthetic are rose gold hour markers and hands, a convenient date aperture, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The classic AC00001B supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | AC00001B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Rose gold |
| Case size | 40.5 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT AC00001B Mechanical Classic Watch Leather Strap
ORIENT AC00001B Mechanical Classic Watch Leather Strap
This elegant ORIENT 40.5mm mechanical watch features a sophisticated stainless steel rose gold case, black dial, and crocodile textured leather band. Enhancing its professional aesthetic are rose gold hour markers and hands, a convenient date aperture, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The classic AC00001B supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | AC00001B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Rose gold |
| Case size | 40.5 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This elegant ORIENT 40.5mm mechanical watch features a sophisticated stainless steel rose gold case, black dial, and crocodile textured leather band. Enhancing its professional aesthetic are rose gold hour markers and hands, a convenient date aperture, and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The classic AC00001B supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | AC00001B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Rose gold |
| Case size | 40.5 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |














