ORIENT RF-QD0011L Contemporary Quartz Ladies Metal Bracelet Strap Watch
This sophisticated ORIENT 39.0mm quartz watch showcases its stainless steel case and metal band with a sleek blue dial. Complementing its contemporary aesthetic are the convenient date aperture and stylish hands and hour markers. The RF-QD0011L supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | RF-QD0011L |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RF-QD0011L Contemporary Quartz Ladies Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RF-QD0011L Contemporary Quartz Ladies Metal Bracelet Strap Watch
This sophisticated ORIENT 39.0mm quartz watch showcases its stainless steel case and metal band with a sleek blue dial. Complementing its contemporary aesthetic are the convenient date aperture and stylish hands and hour markers. The RF-QD0011L supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | RF-QD0011L |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated ORIENT 39.0mm quartz watch showcases its stainless steel case and metal band with a sleek blue dial. Complementing its contemporary aesthetic are the convenient date aperture and stylish hands and hour markers. The RF-QD0011L supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | RF-QD0011L |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















