ORIENT RF-QD0008S Contemporary Quartz Ladies Leather Strap Watch
This sophisticated ORIENT 39.0mm quartz watch showcases its stainless steel case and crocodile textured band with a sleek white dial. Complementing its contemporary aesthetic are the convenient date aperture and stylish hands and hour markers. The RF-QD0001S supports water resistance of 30 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RF-QD0008S |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Silver |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RF-QD0008S Contemporary Quartz Ladies Leather Strap Watch
ORIENT RF-QD0008S Contemporary Quartz Ladies Leather Strap Watch
This sophisticated ORIENT 39.0mm quartz watch showcases its stainless steel case and crocodile textured band with a sleek white dial. Complementing its contemporary aesthetic are the convenient date aperture and stylish hands and hour markers. The RF-QD0001S supports water resistance of 30 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RF-QD0008S |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Silver |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated ORIENT 39.0mm quartz watch showcases its stainless steel case and crocodile textured band with a sleek white dial. Complementing its contemporary aesthetic are the convenient date aperture and stylish hands and hour markers. The RF-QD0001S supports water resistance of 30 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RF-QD0008S |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | Silver |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |

















