ORIENT RF-QD0001S Contemporary Quartz Ladies Leather Strap Watch
This sophisticated ORIENT 39.0mm quartz watch showcases its gold stainless steel case and crocodile textured band with a sleek white dial. Complementing its contemporary aesthetic are the convenient date aperture and stylish hands and hour markers. The RF-QD0001S supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | RF-QD0001S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 39 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT RF-QD0001S Contemporary Quartz Ladies Leather Strap Watch
ORIENT RF-QD0001S Contemporary Quartz Ladies Leather Strap Watch
This sophisticated ORIENT 39.0mm quartz watch showcases its gold stainless steel case and crocodile textured band with a sleek white dial. Complementing its contemporary aesthetic are the convenient date aperture and stylish hands and hour markers. The RF-QD0001S supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | RF-QD0001S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 39 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $242.34
-65%$242.34
$84.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated ORIENT 39.0mm quartz watch showcases its gold stainless steel case and crocodile textured band with a sleek white dial. Complementing its contemporary aesthetic are the convenient date aperture and stylish hands and hour markers. The RF-QD0001S supports water resistance of 30 meters.
Specifications
| Model No. | RF-QD0001S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 39 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |

















