ORIENT RA-KB0001S Contemporary Automatic Ladies Metal Bracelet Strap Watch
Description
The Sun & Moon function illustrates the change of day to night on a 24-hour rotating disk.Featuring a slimmed-down case, domed crystal evoking vintage style and warmth, and a dial combining a beautiful sunburst pattern with bar indices, it has been reborn with simple new styling.
Specifications
| Model No. | RA-KB0001S |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 34.3 mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Metal bracelet |
| Band Colour | Stainless Steel |
| Strap Closure | trifold locking |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


ORIENT RA-KB0001S Contemporary Automatic Ladies Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-KB0001S Contemporary Automatic Ladies Metal Bracelet Strap Watch
Description
The Sun & Moon function illustrates the change of day to night on a 24-hour rotating disk.Featuring a slimmed-down case, domed crystal evoking vintage style and warmth, and a dial combining a beautiful sunburst pattern with bar indices, it has been reborn with simple new styling.
Specifications
| Model No. | RA-KB0001S |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 34.3 mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Metal bracelet |
| Band Colour | Stainless Steel |
| Strap Closure | trifold locking |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The Sun & Moon function illustrates the change of day to night on a 24-hour rotating disk.Featuring a slimmed-down case, domed crystal evoking vintage style and warmth, and a dial combining a beautiful sunburst pattern with bar indices, it has been reborn with simple new styling.
Specifications
| Model No. | RA-KB0001S |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar(30m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 34.3 mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Metal bracelet |
| Band Colour | Stainless Steel |
| Strap Closure | trifold locking |
| WARRANTY | 1 year |

















