ORIENT RA-TX0306S10B Quartz Contemporary Watch, Leather Strap Gens Solar Chrono L,B 200MTR
Orientās diver designed models are powered by converting energy obtained from sunlight and other light sources into electrical energy, Ā there is no need to replace any batteries. This makes them convenient for daily use and outdoor activities when the chronograph function is used.
The chronograph feature has been added to popular models from the Contemporary Collection, making them more appealing to a younger audience.Ā
Specifications
| Model No. | Ā RA-TX0306S10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Leather |
| Case Colour | Brown |
| Case size | 40.0mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Strap Closure | Buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT RA-TX0306S10B Quartz Contemporary Watch, Leather Strap Gens Solar Chrono L,B 200MTR
ORIENT RA-TX0306S10B Quartz Contemporary Watch, Leather Strap Gens Solar Chrono L,B 200MTR
Orientās diver designed models are powered by converting energy obtained from sunlight and other light sources into electrical energy, Ā there is no need to replace any batteries. This makes them convenient for daily use and outdoor activities when the chronograph function is used.
The chronograph feature has been added to popular models from the Contemporary Collection, making them more appealing to a younger audience.Ā
Specifications
| Model No. | Ā RA-TX0306S10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Leather |
| Case Colour | Brown |
| Case size | 40.0mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Strap Closure | Buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $422.06
-65%$422.06
$147.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Orientās diver designed models are powered by converting energy obtained from sunlight and other light sources into electrical energy, Ā there is no need to replace any batteries. This makes them convenient for daily use and outdoor activities when the chronograph function is used.
The chronograph feature has been added to popular models from the Contemporary Collection, making them more appealing to a younger audience.Ā
Specifications
| Model No. | Ā RA-TX0306S10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Leather |
| Case Colour | Brown |
| Case size | 40.0mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Strap Closure | Buckle |
| WARRANTY | 1 year |

















