ORIENT RA-TX0206L Quartz Sports Watch, Metal Strap - 42.8mm
Orientās diver designed models are an important part of Orientās history and have represented everything that the brand stands for since their launch in the 1960s. This series has a dolphin icon engraved on the case back. Since its launch in 2004, the model has been released in a wide variety of dial colours and details. The lineup includes solar-powered chronograph models alongside the existing mechanical watches.Ā
Specifications
| Model No. | Ā RA-TX0206L10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | SliverĀ |
| Strap Closure | Pusher 3-folded with double lock |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT RA-TX0206L Quartz Sports Watch, Metal Strap - 42.8mm
ORIENT RA-TX0206L Quartz Sports Watch, Metal Strap - 42.8mm
Orientās diver designed models are an important part of Orientās history and have represented everything that the brand stands for since their launch in the 1960s. This series has a dolphin icon engraved on the case back. Since its launch in 2004, the model has been released in a wide variety of dial colours and details. The lineup includes solar-powered chronograph models alongside the existing mechanical watches.Ā
Specifications
| Model No. | Ā RA-TX0206L10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | SliverĀ |
| Strap Closure | Pusher 3-folded with double lock |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $510.55
-65%$510.55
$178.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Orientās diver designed models are an important part of Orientās history and have represented everything that the brand stands for since their launch in the 1960s. This series has a dolphin icon engraved on the case back. Since its launch in 2004, the model has been released in a wide variety of dial colours and details. The lineup includes solar-powered chronograph models alongside the existing mechanical watches.Ā
Specifications
| Model No. | Ā RA-TX0206L10B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20bar(200m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.8mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | SliverĀ |
| Strap Closure | Pusher 3-folded with double lock |
| WARRANTY | 1 year |

















