ORIENT RA-SP0006E Contemporary Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
This sophisticated ORIENT 39.0mm, quartz watch features a stainless steel case, blue green dial and metal mesh band. Enhancing the watch’s elegant design is sub-dial for sencond hand at 6 o'clock position. It supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-SP0006E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Slider |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-SP0006E Contemporary Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-SP0006E Contemporary Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
This sophisticated ORIENT 39.0mm, quartz watch features a stainless steel case, blue green dial and metal mesh band. Enhancing the watch’s elegant design is sub-dial for sencond hand at 6 o'clock position. It supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-SP0006E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Slider |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $292.72
-65%$292.72
$102.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated ORIENT 39.0mm, quartz watch features a stainless steel case, blue green dial and metal mesh band. Enhancing the watch’s elegant design is sub-dial for sencond hand at 6 o'clock position. It supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-SP0006E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Slider |
| WARRANTY | 1 Year |

















