ORIENT RA-SP0001B Contemporary Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
This contemporary ORIENT 39.0mm quartz watch showcases a stainless steel case and band with an attractive black dial. Completing its sophisticated design are a small second dial at 6 o'clock, a convenient date aperture and stylish silver hands and hour markers. The RA-SP0001B supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-SP0001B |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-SP0001B Contemporary Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-SP0001B Contemporary Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
This contemporary ORIENT 39.0mm quartz watch showcases a stainless steel case and band with an attractive black dial. Completing its sophisticated design are a small second dial at 6 o'clock, a convenient date aperture and stylish silver hands and hour markers. The RA-SP0001B supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-SP0001B |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $313.14
-65%$313.14
$109.60Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This contemporary ORIENT 39.0mm quartz watch showcases a stainless steel case and band with an attractive black dial. Completing its sophisticated design are a small second dial at 6 o'clock, a convenient date aperture and stylish silver hands and hour markers. The RA-SP0001B supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-SP0001B |
|---|---|
| Target Group | LadiesĀ |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















