ORIENT RA-KV0304Y Contemporary Quartz Gents Leather Strap Watch
This refined ORIENT 40.4mm quartz watch features a stainless steel case and leather band with brown dial. Distinguished features of sophistication include sub-dials for seconds, hours and 30-minute chronograph, a convenient date aperture and rose gold hands. The RA-KV0304Y supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-KV0304Y |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Brown |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.4 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-KV0304Y Contemporary Quartz Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-KV0304Y Contemporary Quartz Gents Leather Strap Watch
This refined ORIENT 40.4mm quartz watch features a stainless steel case and leather band with brown dial. Distinguished features of sophistication include sub-dials for seconds, hours and 30-minute chronograph, a convenient date aperture and rose gold hands. The RA-KV0304Y supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-KV0304Y |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Brown |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.4 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This refined ORIENT 40.4mm quartz watch features a stainless steel case and leather band with brown dial. Distinguished features of sophistication include sub-dials for seconds, hours and 30-minute chronograph, a convenient date aperture and rose gold hands. The RA-KV0304Y supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-KV0304Y |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Brown |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.4 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |

















