ORIENT RA-KV0302S Contemporary Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
This refined ORIENT 40.4mm quartz watch features a stainless steel case and band with white dial. Distinguished features of sophistication include sub-dials for seconds, hours and 30-minute chronograph, a convenient date aperture and blue hands. The RA-KV0302S supports water resistance of 50 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RA-KV0302S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.4 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-KV0302S Contemporary Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-KV0302S Contemporary Quartz Gents Metal Bracelet Strap Watch
This refined ORIENT 40.4mm quartz watch features a stainless steel case and band with white dial. Distinguished features of sophistication include sub-dials for seconds, hours and 30-minute chronograph, a convenient date aperture and blue hands. The RA-KV0302S supports water resistance of 50 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RA-KV0302S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.4 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $260.04
-65%$260.04
$91.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This refined ORIENT 40.4mm quartz watch features a stainless steel case and band with white dial. Distinguished features of sophistication include sub-dials for seconds, hours and 30-minute chronograph, a convenient date aperture and blue hands. The RA-KV0302S supports water resistance of 50 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RA-KV0302S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Quartz |
| Winding | - |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.4 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















