ORIENT RA-AX0001S Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
This sophisticated ORIENT contemporary 40.8mm mechanical watch features a stainless steel case and band with three pink gold stripes along its band, white dial, and automatic self-winding functionality. Distinguishing additions include apertures for date and weekday, and roman numeral placement at the 3, 6, 9 and 12 oāclock positions. The contemporary RA-AX0001S runs more than 40hours and supports water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AX0001S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.8 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Rose Gols and Silver |
| Strap Closure | Butterfly Claps |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AX0001S Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AX0001S Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
This sophisticated ORIENT contemporary 40.8mm mechanical watch features a stainless steel case and band with three pink gold stripes along its band, white dial, and automatic self-winding functionality. Distinguishing additions include apertures for date and weekday, and roman numeral placement at the 3, 6, 9 and 12 oāclock positions. The contemporary RA-AX0001S runs more than 40hours and supports water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AX0001S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.8 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Rose Gols and Silver |
| Strap Closure | Butterfly Claps |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated ORIENT contemporary 40.8mm mechanical watch features a stainless steel case and band with three pink gold stripes along its band, white dial, and automatic self-winding functionality. Distinguishing additions include apertures for date and weekday, and roman numeral placement at the 3, 6, 9 and 12 oāclock positions. The contemporary RA-AX0001S runs more than 40hours and supports water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AX0001S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40.8 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Rose Gols and Silver |
| Strap Closure | Butterfly Claps |
| WARRANTY | 1 Year |

















