ORIENT RA-AK0603S Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ThisĀ ORIENT sports 42.6mm mechanical watch is a sports model reminiscent of active urban life. Finish that gives a smart impression while leaving glittering luxury.Ā Complementing its stainless steel band is a sleek dial with a subdial for day at 10 o'clock position, 24 hours at 5 o'clock position. Additional notable features include a metal band that has a sophisticated and cool impression, date aperture and hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The watch runs more than 40hours and supports water-resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AK0603S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.6 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AK0603S Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AK0603S Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ThisĀ ORIENT sports 42.6mm mechanical watch is a sports model reminiscent of active urban life. Finish that gives a smart impression while leaving glittering luxury.Ā Complementing its stainless steel band is a sleek dial with a subdial for day at 10 o'clock position, 24 hours at 5 o'clock position. Additional notable features include a metal band that has a sophisticated and cool impression, date aperture and hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The watch runs more than 40hours and supports water-resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AK0603S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.6 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $393.46
-65%$393.46
$137.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ThisĀ ORIENT sports 42.6mm mechanical watch is a sports model reminiscent of active urban life. Finish that gives a smart impression while leaving glittering luxury.Ā Complementing its stainless steel band is a sleek dial with a subdial for day at 10 o'clock position, 24 hours at 5 o'clock position. Additional notable features include a metal band that has a sophisticated and cool impression, date aperture and hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The watch runs more than 40hours and supports water-resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AK0603S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.6 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















