ORIENT RA-AK0401L Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
This adventurous ORIENT 42.4mm mechanical sports watch showcases a stainless steel case and band, dial, and screw-down crown to maximize water resistance. Distinguished features include a 24-hour sub-dial, weekday sub-dial, white hands and hour markers, and a convenient date aperture. The watch’s chapter ring is finished in a hash mark design for specific and easy time tracking. It supports water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AK0401L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.4 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AK0401L Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AK0401L Sports Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
This adventurous ORIENT 42.4mm mechanical sports watch showcases a stainless steel case and band, dial, and screw-down crown to maximize water resistance. Distinguished features include a 24-hour sub-dial, weekday sub-dial, white hands and hour markers, and a convenient date aperture. The watch’s chapter ring is finished in a hash mark design for specific and easy time tracking. It supports water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AK0401L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.4 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $473.79
-65%$473.79
$165.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This adventurous ORIENT 42.4mm mechanical sports watch showcases a stainless steel case and band, dial, and screw-down crown to maximize water resistance. Distinguished features include a 24-hour sub-dial, weekday sub-dial, white hands and hour markers, and a convenient date aperture. The watch’s chapter ring is finished in a hash mark design for specific and easy time tracking. It supports water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AK0401L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 42.4 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |

















