ORIENT RA-AK0310S Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
This sophisticated Contemporary ORIENT 41.5mm mechanical watch features a stainless steel case, crocodile textured band, and white dial. Distinguished additions include a double layer day indicator , a sun and moon tracking sub-dial, a date aperture, and automatic self-winding functionality. It is protected by sapphire glass and supports water resistance of 50 meters. This elegant timepiece comes housed in a finely crafted matte black box featuring a soft pillow inside.
Specifications
| Model No. | RA-AK0310S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT RA-AK0310S Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-AK0310S Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
This sophisticated Contemporary ORIENT 41.5mm mechanical watch features a stainless steel case, crocodile textured band, and white dial. Distinguished additions include a double layer day indicator , a sun and moon tracking sub-dial, a date aperture, and automatic self-winding functionality. It is protected by sapphire glass and supports water resistance of 50 meters. This elegant timepiece comes housed in a finely crafted matte black box featuring a soft pillow inside.
Specifications
| Model No. | RA-AK0310S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $562.29
-65%$562.29
$196.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This sophisticated Contemporary ORIENT 41.5mm mechanical watch features a stainless steel case, crocodile textured band, and white dial. Distinguished additions include a double layer day indicator , a sun and moon tracking sub-dial, a date aperture, and automatic self-winding functionality. It is protected by sapphire glass and supports water resistance of 50 meters. This elegant timepiece comes housed in a finely crafted matte black box featuring a soft pillow inside.
Specifications
| Model No. | RA-AK0310S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |

















