ORIENT RA-AK0309B Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
The Sun & Moon is classic automatic watch that showcases various complications on a balanced and elegant dial. Complications such as day, date and day night indicator are beautifully framed in a case of 41.5mm. Protected by sapphire crystal glass this watch is powered by the latest in-house movement Cal. F6B24 Made in Japan that has self-winding, hand-winding and hacking capabilities with 40 hour power reserve (approx.). Available in 4 distinct colorways. This model RA-AK0309B features a black dial, rose gold hardware and a black leather strap.
Specifications
| Model No. | RA-AK0309B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AK0309B Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-AK0309B Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
The Sun & Moon is classic automatic watch that showcases various complications on a balanced and elegant dial. Complications such as day, date and day night indicator are beautifully framed in a case of 41.5mm. Protected by sapphire crystal glass this watch is powered by the latest in-house movement Cal. F6B24 Made in Japan that has self-winding, hand-winding and hacking capabilities with 40 hour power reserve (approx.). Available in 4 distinct colorways. This model RA-AK0309B features a black dial, rose gold hardware and a black leather strap.
Specifications
| Model No. | RA-AK0309B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $596.32
-65%$596.32
$208.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Sun & Moon is classic automatic watch that showcases various complications on a balanced and elegant dial. Complications such as day, date and day night indicator are beautifully framed in a case of 41.5mm. Protected by sapphire crystal glass this watch is powered by the latest in-house movement Cal. F6B24 Made in Japan that has self-winding, hand-winding and hacking capabilities with 40 hour power reserve (approx.). Available in 4 distinct colorways. This model RA-AK0309B features a black dial, rose gold hardware and a black leather strap.
Specifications
| Model No. | RA-AK0309B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin Buckle |
| WARRANTY | 1 Year |

















