ORIENT RA-AK0308L Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
The Orient RA-AK0308L is a stunning modern classic. To start off with the special feature of this watch - it has a day/night indicator. This round indicator at 5 o'clock shows a little moon and sun, depending on the time of day. Perhaps you could look out of the window for this information, but it looks very nice regardless!
Specifications
| Model No. | RA-AK0308L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Nevy Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT RA-AK0308L Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AK0308L Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
The Orient RA-AK0308L is a stunning modern classic. To start off with the special feature of this watch - it has a day/night indicator. This round indicator at 5 o'clock shows a little moon and sun, depending on the time of day. Perhaps you could look out of the window for this information, but it looks very nice regardless!
Specifications
| Model No. | RA-AK0308L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Nevy Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Orient RA-AK0308L is a stunning modern classic. To start off with the special feature of this watch - it has a day/night indicator. This round indicator at 5 o'clock shows a little moon and sun, depending on the time of day. Perhaps you could look out of the window for this information, but it looks very nice regardless!
Specifications
| Model No. | RA-AK0308L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Nevy Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















