ORIENT RA-AK0307B Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
The Orient RA-AK0307B is a stunning modern classic. To start off with the special feature of this watch - it has a day/night indicator. This round indicator at 5 o'clock shows a little moon and sun, depending on the time of day. Perhaps you could look out of the window for this information, but it looks very nice regardless! All in all this a watch that looks tremendously expensive. Fortunately it has an Orient price, but with the usual Japanese quality and reliability.
Specifications
| Model No. | RA-AK0307B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT RA-AK0307B Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AK0307B Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
The Orient RA-AK0307B is a stunning modern classic. To start off with the special feature of this watch - it has a day/night indicator. This round indicator at 5 o'clock shows a little moon and sun, depending on the time of day. Perhaps you could look out of the window for this information, but it looks very nice regardless! All in all this a watch that looks tremendously expensive. Fortunately it has an Orient price, but with the usual Japanese quality and reliability.
Specifications
| Model No. | RA-AK0307B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $623.55
-65%$623.55
$218.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Orient RA-AK0307B is a stunning modern classic. To start off with the special feature of this watch - it has a day/night indicator. This round indicator at 5 o'clock shows a little moon and sun, depending on the time of day. Perhaps you could look out of the window for this information, but it looks very nice regardless! All in all this a watch that looks tremendously expensive. Fortunately it has an Orient price, but with the usual Japanese quality and reliability.
Specifications
| Model No. | RA-AK0307B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.5 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















