ORIENT RA-AC0R06L Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm Limited
Featuring a clean and contemporary design, the Orient Stretto Date is a perfect choice for an everyday wearer. With its smaller 38.5mm case, it is sure to be a popular choice for a wide range of wrist sizes. This model comes with a striking colourful dial, for those who like to make a statement. This model is a special edition and will only be around for a limited time so act fast!
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel CaseĀ
- Water ResistanceĀ 5bar(50m)
- Dial colour: Blue
Specifications
| Model No. | Ā RA-AC0R06L |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mm |
| Glass Material | Sapphire crystal |
| Band Material | Metal bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT RA-AC0R06L Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm Limited
ORIENT RA-AC0R06L Mechanical Contemporary Watch, Metal Strap - 38.5mm Limited
Featuring a clean and contemporary design, the Orient Stretto Date is a perfect choice for an everyday wearer. With its smaller 38.5mm case, it is sure to be a popular choice for a wide range of wrist sizes. This model comes with a striking colourful dial, for those who like to make a statement. This model is a special edition and will only be around for a limited time so act fast!
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel CaseĀ
- Water ResistanceĀ 5bar(50m)
- Dial colour: Blue
Specifications
| Model No. | Ā RA-AC0R06L |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mm |
| Glass Material | Sapphire crystal |
| Band Material | Metal bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $551.40
-65%$551.40
$192.99Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring a clean and contemporary design, the Orient Stretto Date is a perfect choice for an everyday wearer. With its smaller 38.5mm case, it is sure to be a popular choice for a wide range of wrist sizes. This model comes with a striking colourful dial, for those who like to make a statement. This model is a special edition and will only be around for a limited time so act fast!
- Case size (3H-9H): 38.5mm
- Stainless Steel CaseĀ
- Water ResistanceĀ 5bar(50m)
- Dial colour: Blue
Specifications
| Model No. | Ā RA-AC0R06L |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 38.5mm |
| Glass Material | Sapphire crystal |
| Band Material | Metal bracelet |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button |
| WARRANTY | 1 year |

















