ORIENT RA-AC0Q14L Mako 40 Sports Automatic Gents Metal Strap Watch- 39.9 mm
The Orient Mako 40 features a new, smaller 40mm case and clean, contemporary design. The absence of the signature crown guards and a simple date-only window gives the watch a simple and stripped back look, making it ideal for wear in a range of different environments.
Specifications
| Model No. | Ā RA-AC0Q14L |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20 bar (200 m) |
| Dial Color | Navy blue gradation |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39.9mm |
| Glass Material | Flat sapphire crystal |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button and security latch |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT RA-AC0Q14L Mako 40 Sports Automatic Gents Metal Strap Watch- 39.9 mm
ORIENT RA-AC0Q14L Mako 40 Sports Automatic Gents Metal Strap Watch- 39.9 mm
The Orient Mako 40 features a new, smaller 40mm case and clean, contemporary design. The absence of the signature crown guards and a simple date-only window gives the watch a simple and stripped back look, making it ideal for wear in a range of different environments.
Specifications
| Model No. | Ā RA-AC0Q14L |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20 bar (200 m) |
| Dial Color | Navy blue gradation |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39.9mm |
| Glass Material | Flat sapphire crystal |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button and security latch |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $616.75
-65%$616.75
$215.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Orient Mako 40 features a new, smaller 40mm case and clean, contemporary design. The absence of the signature crown guards and a simple date-only window gives the watch a simple and stripped back look, making it ideal for wear in a range of different environments.
Specifications
| Model No. | Ā RA-AC0Q14L |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 20 bar (200 m) |
| Dial Color | Navy blue gradation |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 39.9mm |
| Glass Material | Flat sapphire crystal |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold deployant buckle with push button and security latch |
| WARRANTY | 1 year |

















