ORIENT RA-AC0F12S Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
Description
This is Orient contemporary mechanical watch with date. The Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6722, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations. The three-dimensional indices at 3, 6, 9 and 12 oāclock positions add accents to the simple layout on the sunburst pattern dial with metallic luster. The wearer can adjust the metal strapās short pitch links and buckle for optimum comfort. This timepiece supports water resistance of 5 bars/50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0F12S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.6 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT RA-AC0F12S Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-AC0F12S Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
Description
This is Orient contemporary mechanical watch with date. The Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6722, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations. The three-dimensional indices at 3, 6, 9 and 12 oāclock positions add accents to the simple layout on the sunburst pattern dial with metallic luster. The wearer can adjust the metal strapās short pitch links and buckle for optimum comfort. This timepiece supports water resistance of 5 bars/50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0F12S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.6 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This is Orient contemporary mechanical watch with date. The Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6722, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations. The three-dimensional indices at 3, 6, 9 and 12 oāclock positions add accents to the simple layout on the sunburst pattern dial with metallic luster. The wearer can adjust the metal strapās short pitch links and buckle for optimum comfort. This timepiece supports water resistance of 5 bars/50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0F12S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.6 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |

















