ORIENT RA-AC0F05B Mechanical Contemporary Watch, Leather Strap - 41.6mm
This is Orient contemporary mechanical watch with date.Ā New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6722, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations.Ā An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.
- Case size (3H-9H): 41.6mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No. | RA-AC0F05B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m |
| Dial Color | Ā Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.6mm |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns




ORIENT RA-AC0F05B Mechanical Contemporary Watch, Leather Strap - 41.6mm
ORIENT RA-AC0F05B Mechanical Contemporary Watch, Leather Strap - 41.6mm
This is Orient contemporary mechanical watch with date.Ā New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6722, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations.Ā An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.
- Case size (3H-9H): 41.6mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No. | RA-AC0F05B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m |
| Dial Color | Ā Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.6mm |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $337.64
-65%$337.64
$118.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is Orient contemporary mechanical watch with date.Ā New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6722, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations.Ā An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.
- Case size (3H-9H): 41.6mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 50m
Specifications
| Model No. | RA-AC0F05B |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 50m |
| Dial Color | Ā Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.6mm |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |

















