ORIENT RA-AC0F01B Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
Description
This is Orient contemporary mechanical watch with date.Ā New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6722, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations.Ā An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0F01B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.6 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AC0F01B Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AC0F01B Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
Description
This is Orient contemporary mechanical watch with date.Ā New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6722, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations.Ā An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0F01B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.6 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 year |
Original: $347.17
-65%$347.17
$121.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This is Orient contemporary mechanical watch with date.Ā New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6722, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations.Ā An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0F01B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless SteelĀ |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.6 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 year |

















