ORIENT RA-AC0E04L Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
Description
This contemporary ORIENT 40.0mm mechanical watch showcases a stainless steel case and crocodile textured leather band with a stylish blue dial. Complementing its sophisticated design are a convenient date aperture, attractive silver hands and hour markers and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The RA-AC0E04L supports continuous running time of 40 hours and water resistance of 100 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RA-AC0E04L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AC0E04L Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-AC0E04L Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
Description
This contemporary ORIENT 40.0mm mechanical watch showcases a stainless steel case and crocodile textured leather band with a stylish blue dial. Complementing its sophisticated design are a convenient date aperture, attractive silver hands and hour markers and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The RA-AC0E04L supports continuous running time of 40 hours and water resistance of 100 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RA-AC0E04L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This contemporary ORIENT 40.0mm mechanical watch showcases a stainless steel case and crocodile textured leather band with a stylish blue dial. Complementing its sophisticated design are a convenient date aperture, attractive silver hands and hour markers and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The RA-AC0E04L supports continuous running time of 40 hours and water resistance of 100 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RA-AC0E04L |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Blue |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40 mm |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Black |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 year |

















