ORIENT RA-AC0E01B Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
This contemporary ORIENT 40.0mm mechanical watch showcases a stainless steel case and band with a stylish black dial. Complementing its sophisticated design are a convenient date aperture, attractive silver hands and hour markers and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The RA-AC0E01B supports continuous running time of 40 hours and water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0E01B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AC0E01B Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
ORIENT RA-AC0E01B Contemporary Automatic Gents Metal Bracelet Strap Watch
This contemporary ORIENT 40.0mm mechanical watch showcases a stainless steel case and band with a stylish black dial. Complementing its sophisticated design are a convenient date aperture, attractive silver hands and hour markers and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The RA-AC0E01B supports continuous running time of 40 hours and water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0E01B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $378.49
-65%$378.49
$132.47Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This contemporary ORIENT 40.0mm mechanical watch showcases a stainless steel case and band with a stylish black dial. Complementing its sophisticated design are a convenient date aperture, attractive silver hands and hour markers and a hand-wound crown with automatic self-winding functionality. The RA-AC0E01B supports continuous running time of 40 hours and water resistance of 100 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AC0E01B |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 10bar(100m) |
| Dial Color | Black |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 40 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold Locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















