ORIENT RA-AC0033Y Mechanical Bambino Watch, Leather Strap - 40.5mm
The popular Orient Bambino dress watch features a simple, clean and elegant design, which is loved throughout the world. This model features a 40.5mm case and signature domed mineral crystal. Powered by the reliable Orient automatic in-house F6724 calibre, the beautiful movement can be admired via see-through caseback. Complementing its classic appeal are stylish hands and tasteful roman numerals, while a colourful a dial means the piece can be easily dressed up or down.
- Case size : 40.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 3bar(30m)
- Dial colour: Ivory
Specifications
| Model No. | Ā RA-AC0033Y |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar (30m) |
| Dial Color | Ivory |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 40.5mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns



ORIENT RA-AC0033Y Mechanical Bambino Watch, Leather Strap - 40.5mm
ORIENT RA-AC0033Y Mechanical Bambino Watch, Leather Strap - 40.5mm
The popular Orient Bambino dress watch features a simple, clean and elegant design, which is loved throughout the world. This model features a 40.5mm case and signature domed mineral crystal. Powered by the reliable Orient automatic in-house F6724 calibre, the beautiful movement can be admired via see-through caseback. Complementing its classic appeal are stylish hands and tasteful roman numerals, while a colourful a dial means the piece can be easily dressed up or down.
- Case size : 40.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 3bar(30m)
- Dial colour: Ivory
Specifications
| Model No. | Ā RA-AC0033Y |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar (30m) |
| Dial Color | Ivory |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 40.5mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $510.55
-65%$510.55
$178.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The popular Orient Bambino dress watch features a simple, clean and elegant design, which is loved throughout the world. This model features a 40.5mm case and signature domed mineral crystal. Powered by the reliable Orient automatic in-house F6724 calibre, the beautiful movement can be admired via see-through caseback. Complementing its classic appeal are stylish hands and tasteful roman numerals, while a colourful a dial means the piece can be easily dressed up or down.
- Case size : 40.5mm
- Stainless Steel Case
- Water Resistance 3bar(30m)
- Dial colour: Ivory
Specifications
| Model No. | Ā RA-AC0033Y |
| Target Group | Gents |
| Movement | Mechanical |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 3bar (30m) |
| Dial Color | Ivory |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 40.5mm |
| Glass Material | Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 Year |









