ORIENT RA-AA0C06E Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
This is Orient contemporary mechanical watch with day and date.Ā New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6922, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations.Ā An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RA-AA0C06E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.9 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AA0C06E Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
ORIENT RA-AA0C06E Contemporary Automatic Gents Leather Strap Watch
This is Orient contemporary mechanical watch with day and date.Ā New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6922, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations.Ā An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RA-AA0C06E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.9 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $358.07
-65%$358.07
$125.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is Orient contemporary mechanical watch with day and date.Ā New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6922, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations.Ā An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.Ā
Specifications
| Model No. | RA-AA0C06E |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | Green |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | silver |
| Case size | 41.9 |
| Glass Material | Sapphire Crystal Glass |
| Band Material | Leather |
| Band Colour | Brown |
| Strap Closure | Pin buckle |
| WARRANTY | 1 Year |

















