ORIENT RA-AA0C03S Contemporary Automatic Metal Strap Watch
This is Orient contemporary mechanical watch with day and date. New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6922, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations. An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AA0C03S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.9 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

ORIENT RA-AA0C03S Contemporary Automatic Metal Strap Watch
ORIENT RA-AA0C03S Contemporary Automatic Metal Strap Watch
This is Orient contemporary mechanical watch with day and date. New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6922, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations. An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AA0C03S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.9 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |
Original: $358.07
-65%$358.07
$125.32Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is Orient contemporary mechanical watch with day and date. New Powered by an in-house manufactured automatic Calibre F6922, this new timepiece expertly balances a precision mechanical movement with modern design and colour combinations. An attractive see-through case back enhances the refined aesthetic design. This timepiece supports water resistance of 50 meters.
Specifications
| Model No. | RA-AA0C03S |
|---|---|
| Target Group | Gents |
| Movement | Automatic |
| Winding | HAND WINDING |
| Water Resistance | 5bar(50m) |
| Dial Color | White |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case size | 41.9 |
| Glass Material | - |
| Band Material | Metal |
| Band Colour | Silver |
| Strap Closure | Trifold locking |
| WARRANTY | 1 Year |

















